Obecné principy vakcinace u psů a koček

ZPĚT

Vakcinace (očkování) psů a koček slouží k jejich ochraně proti infekčním chorobám. Provádí se aplikací vakcinační látky do těla zvířete. Tuto látku rozpozná obranný systém a při případném kontaktu zvířete s původcem onemocnění je schopen zabránit rozvoji onemocnění a tím organismus chránit.

K tomu, aby mohl imunitní systém zajistit po očkování chráněnost jedince, musí být dostatečně vyvinutý. U novorozených koťat a šťěňat není vývoj imunitního systému ukončen a pokračuje ještě v prvních týdnech až měsících po porodu. Úroveň imunity u novorozeného mláděte dosahuje pouze cca 5 – 10 % úrovně imunity matky, proto mají velmi malou schopnost bránit se případné infekci. Pro chráněnost štěňat a koťat v prvních týdnech života je rozhodující příjem kolostra (mléka) od matky co nejdříve po porodu. Kolostrem totiž přijímají mláďata protilátky, které je chrání v průměru prvních 6 – 10 týdnů života. Čím více má matka protilátek a čím dříve po porodu mládě přijme kolostrum, tím lépe je chráněno.

Vakcinace by měla být zahájena v době, kdy protilátky od matky již nejsou schopny mládě ochránit a kdy už je současně imunitní systém dostatečně zralý na to, aby po vakcinaci dostatečné množství nových protilátek vytvořil. Tato doba je značně individuální. Záleží zejména na nákazové situaci v původním i budoucím místě chovu jedince, na zdravotním stavu matky i mláděte. Nejdříve je možné zahájit vakcinaci v 6 týdnech věku. Na základě současných poznatků se však doba prvního očkování posouvá do pozdějšího období a to až okolo 8 týdne věku. Vakcinaci proti většině chorob je nutné provést minimálně dvakrát v odstupu 2 – 4 týdnů (v závislosti na použité vakcíně) a neměla by se ukončit před dosažením 3 měsíců věku jedince.

Očkovat se mohou pouze zvířata zdravá. Vhodné je provést před očkováním preventivní odčervení. Po každém očkování je krátkodobě oslaben imunitní systém, proto je dobré v době alespoň týden po vakcinaci omezit působení stresů i fyzickou zátěž jedince.

Po očkování se mohou v některých případech vyskytnout nežádoucí reakce. Mohou mít různý průběh. Nejčastěji se jedná o mírné apatie nebo lokální změny v místě vpichu, ale vzácně mohou nastat i závažnější problémy. Proto byste po aplikaci vakcíny nikdy neměli nechávat zvíře samotné.

Vakcinace se provádí proti závažným infekčním chorobám, u kterých je léčba buď velmi obtížná nebo dokonce léčba není vůbec možná. Řada těchto chorob je pro psy nebo kočky smrtelná a některé z nich jsou přenosné i na člověka. Vakcinace by se proto měla stát samozřejmou součástí preventivní péče o psy a kočky. Chráníte tak nejen své zvíře, ale také pomáháte eliminovat původce infekčních onemocnění z prostředí.

O konkrétním vakcinačním schematu pro vašeho psa nebo kočku se poraďte se svým veterinárním lékařem.

O chorobách, proti kterým je možné očkovat se můžete dočíst v dalších článcích.

ZPĚT

Autor článku: MVDr. Markéta Semiánová, 18.9.2007

 

ZjkxZ