Díky kvalitnější veterinární péči, posunu výzkumu ve výživě zvířat a také zlepšení diagnostických a léčebných možností se průměrný věk našich domácích mazlíčků zvyšuje. Naším cílem není jen prodloužit, ale hlavně zlepšit kvalitu života psího seniora. Dle výzkumu během posledních 20let se odborníci na chování, fyziologové a veterinární lékaři shodli na tom, že u psů dochází při stárnutí k změnám mozkových funkcí. Tyto změny jsou označovány jako kognitivní dysfunkce psů (Cognitive Canine Dysfunction, CCD, senilní demence, ,,psí Alzheimerova choroba“).
Co si pod tím představit?
Mezi kognitivní funkce můžeme zařadit procesy jako je vnímání, paměť, učení se novým věcem, stav vědomí, schopnost rozhodování, orientace v prostoru, sociální interakce, čistotnost. Narušení těchto schopností u geriartických pacientů se nazývá CCD.
Z jakého důvodu se narušení těchto funkcí děje?
Zjistilo se, že u takových to pacientů dochází ke změnám v určitých oblastech mozku, na kterých se ukládají tzv. senilní plaky. Tyto plaky se skládají z bílkovin a jsou, spolu s dalšími ději v organismu, příčinou poruch kognitivních funkcí psa.
Jak lze poznat, že můj pes trpí CCD?
Pozorní majitelé si všimnou již lehkých příznaků, jako je snížená aktivita, nezájem o jinak milovanou hračku, stranění se majiteli nebo naopak zvýšená přítulnost a závislost. Většinou však tyto nepatrné výkyvy i pozorným majitelům unikají a přijdou k veterinárnímu lékaři až v době, kdy jsou nepřehlédnutelné. Pokud máte doma psího seniora, měli byste věnovat zvýšenou pozornost jeho chování a to především v těchto oblastech:
1. dezorientace v domácnosti nebo na zahradě
2. změny chování ke členům rodiny
3. problémy s čistotností
4. změny ve střídání spánku a bdělosti
5. odlišná úroveň aktivity
,,Můj pes častěji čůrá a někdy i doma. Trpí tedy CCD?“
Nelze ihned říci, že pokud Váš pes vykazuje jeden nebo i dva z těchto uvedených příznaků, trpí CCD. Může se také jednat o jiná orgánová onemocnění geriartických pacientů jako jsou onemocnění ledvin, kardiovaskulárního, endokrinního, zažívacího nebo pohybového aparátu. K zachycení a včasnému odhalení těchto orgánových chorob je nutné dodržovat roční preventivní prohlídky u veterinárního lékaře a dle doporučení provést alespoň jednou ročně kontrolní vyšetření krve, základní vyšetření moči a parazitologické vyšetření trusu. V případě vyloučení chorob těchto orgánových soustav, můžeme uvažovat na onemocnění soustavy nervové.
Je možná terapie v případě diagnózy kognitivní dysfunkce u mého psa?
Léčba CCD zahrnuje 3 základní pilíře:
1. Léková terapie - jedná se o látku, která omezuje ukládání senilních plaků na povrchu mozku, posiluje zároveň imunitní systém a působí proti degeneraci mozkových buněk.
2. Výživa - superprémiová krmiva jako je např. Purina Pro Plan Senior riginál 7+ nebo přímo veterinární dieta (Hill´s B/D) mají takové složení, které prokazatelně zlepšuje stav kognitivní funkcí u seniorů. Důvodem je přítomnost antioxidantů, které vychytávají volné radikály, zabraňují oxidativnímu poškození buněk, a tím omezují degenerativní změny nervových buněk. Další důležitou složkou ve výživě jsou triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT). Tyto látky jsou alternativním zdrojem energie pro mozkové buňky, zlepšují kognitivní schopnosti pacienta, zlepšují paměť, schopnost koncentrace a tím usnadňují výcvik, zvyšují zájem o okolí, zlepšují vztah mezi majitelem a zvířetem. Nedílnou součástí je omezení energetického příjmu krmivem. Psi s nadváhou jsou méně odolní právě oxidativnímu poškození buněk nežli psi s optimální váhou. Studie společnosti Nestlé Purina prokázala, že psi s Body Condition Score(BCS) v rozmezí 4,5 - 5 z devíti bodové škály, žijí v průměru o 15% déle než psi s BCS větší jak 5 (s nadváhou).
3. Mentální podpora od majitelů - trpělivost a pochopení majitelů je základem k překonání tohoto zdravotního problému. Ideální je dodržovat určitý denní režim, dávat jednoduché a jasné povely, stimulovat ke hře, nechat ho na procházce v kontaktu ostatními psi, umožnit sledovat dění okolo domu, minimalizovat nudu, během procházky hrát hry a cvičit poslušnost, výcvik zkrátit na dobu, po kterou je pes schopen se koncentrovat.
Mohu CCD předcházet?
Jelikož se jedná o onemocnění degenerativního původu z důvodu stáří pacienta, dá se hovořit spíše o zlepšení nebo oddálení klinických příznaků. Důležité je pravidelné klinické vyšetření, vyšetření krve, kontrola moči a EKG u Vašeho veterinárního lékaře a včasné podchycení a léčba ostatních orgánových chorob. Optimální doporučitelná doba mezi preventivními návštěvami je 1 rok u pacientů starších (6-9 let) a půl roku u pacientů starých (9-20let)(dle plemenné příslušnosti). Jednou z nejdůležitějších věcí je správná a kvalitní výživa. Dnes jsou na trhu superprémiové řady krmiv nebo přímo veterinární diety speciálně vyvinuté pro seniory, které pomáhají oddálit zhoršení kognitivních funkcí.
Autor MVDr.Petra Uhlířová, 25.5.2010