Obezitu můžeme definovat jako patologický stav charakteristický nadměrným ukládáním tuku. Je způsobena takovým příjmem energie, který je vyšší než kalorické požadavky zvířete. Ojediněle může být důvodem obezity endokrinní porucha jako je snížená funkce štítné žlázy nebo léky vyvolaná polyfágie. Nadváhou častěji trpí staří jedinci nebo zvířata po kastraci, kdy klesá jejich aktivita, dochází ke snížení bazálního metabolismu a příjem krmiva zůstává zachován na původní dávce. Proto by každá skupina zvířat měla být krmena granulemi odpovídajícími věku, pracovní zátěži a celkovému zdravotnímu stavu. Plemenná predispozice k obezitě byla zjištěna u labradorského retrívra, zlatého retrívra, kokršpaněla, kolie, šeltie, baseta, beagla, dlouhosrstého jezevčíka.
Obezita je spojena s řadou klinických problémů jako je například vyšší náchylnost k infekčním chorobám, vznik nádorových procesů, poruchy pohybového aparátu, problémy se srdcem a oběhovým systémem a diabetes mellitus(cukrovka). Je s tím spojeno i větší riziko při chirurgických zákrocích. U koček s nadváhou byl zjištěn také vyšší výskyt močových kamenů a astmatu. Pokud budete obezitě předcházet a bojovat s ní, snížíte tím riziko vzniku těchto onemocnění a zlepšíte kvalitu a délku života.
Terapie:
1. snížení přijmu energie v krmivu
2. zvýšení energetického výdeje
3. spolupráce majitele
4. přípravky na hubnutí, chondroprotektiva
Snížení příjmu krmiva je pro každého jedince individuální. Je zapotřebí vybrat správné krmení a denní dávku, tak aby hubnutí nebylo moc rychlé a po vysazení diety se hmotnost nevrátila na původní hodnotu. Optimální váhový úbytek za týden je 1-2% z hmotnosti zvířete. Důležitý je také výběr typu krmení-granulí. Dávat běžné krmivo jen v nižších dávkách není úplně vhodné, protože se snížením krmné dávky se snižuje i obsah vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, což při dlouhodobém podávání může vyvolat zdravotní obtíže. Lepší alternativou je použití speciálních komerčních diet, které zajišťují dostatečný přísun potřebných vitaminů i minerálů při sníženém příjmu energie.
Pohyb je významný pro zajištění úspěchu. Nejvhodnější pohybovou aktivitou obézních psů je chůze. Optimální doba je 30-60 minut v rychlém tempu minimálně jednou denně. Plavání je alternativou pro psy s ortopedickými problémy. U koček bychom se měli snažit je více a častěji vyprovokovat ke hře, stimulovat je k pohybu novými předměty a hračkami.
Spolupráce s majitelem je nejvýznamnější faktor při léčbě obezity. Je nutné obeznámit celou rodinu o programu hubnutí a požádat je o spolupráci s dodržováním terapeutického plánu. Majitel by měl zvíře vážit každý týden a zaznamenat hodnotu do deníku. Kontrola u veterinárního lékaře je doporučitelná každé dva až čtyři týdny, aby jste se ujistili, že je vše v pořádku a hubnutí neprobíhá moc rychle.
Málokdo ví, že jsou již vyvinuty přípravky na hubnutí pro i naše čtyřnohé miláčky. Jsou na trhu ve formě tablet nebo sirupu, které se přidávají jednou denně ke krmení. Principem účinku je snížení vstřebávání a metabolismu tuků z potravy a zároveň vyvolání pocitu přesycení. Mezi takové přípravky patří například Weight-loss Alavis, Yarvitan. Hubnutí a celkovému prospívání zvířátka napomáhají také chondroprotektiva, která se starají o pohybový aparát ve fázi zvýšené zátěže.
Autor článku: MVDr. Petra Uhlířová, březen 2010