Zubní kámen

ZPĚT

Zubní kámen společně se zánětem závěsného aparátu zubů a přilehlých tkání patří k nejčastějším onemocněním psů a koček. Většinou se s tímto onemocněním setkáváme u malých plemen psů a u psů s nepravidelným uložením zubů (krátkolebá plemena).

Příznaky:

Majitele na toto onemocnění nejčastěji upozorní až nepříjemný zápach z tlamy. Současně je možné pozorovat nánosy kamene na zubech, zarudnutí dásní a jejich ustupování od korunky směrem ke kořenům zubů. V pokročilém stádiu jsou viditelné obnažené kořeny a dochází k uvolňování a vypadávání zubů. Dále je možné pozorovat krvácení z tlamy, časté opakující se záněty horních cest dýchacích (výtok z nosu, kýchání, kašel, dávení). Zvíře už zuby většinou nepoužívá k rozměňování potravy, ale jen k uchopování a krmivo hned polyká. Proto poměrně dlouho nemusí majitel pozorovat snížený příjem krmiva.

Vývoj onemocnění:

Problém začíná tvorbou zubního plaku. Je to tenká vrstvička, která ulpívá na povrchu zubů. Tvoří ho některé složky slin, buňky tkání dutiny ústní, bakterie apod. Tato hmota se dá ještě snadno odstranit. Bohužel ale už přítomnost plaku často způsobuje zánět dásní. Po poměrně krátkém čase (během několika dnů až týdnů) plak začíná mineralizovat a vzniká zubní kámen. Dáseň se postupně odděluje od povrchu zubu, odchlipuje se a ustupuje směrem ke kořenům. Dochází k rozšiřování zánětlivého procesu na závěsný aparát, který ukotvuje zub v zubním lůžku a ten se postupně uvolňuje. Odhalují se krčky a později i kořeny zubů. Kořen zubu není kryt hladkou sklovinou a proto se zde plak i kámen usazuje mnohem snáz. Mezi dásní a kořeny zubů se tvoří dutiny. V nich se usazuje velké množství bakterií, zbytků potravy a tkáňových buněk. V další fázi dochází k zánětlivému postižení kosti čelistí a jejímu vstřebávání. Proces se může rozšířit až do nosních dutin. Bohužel následky zánětu nejsou omezeny jen na dutinu ústní. Zatěžování organismu bakteriemi a chronickým zánětem má negativní vliv na celou řadu orgánů. Nejčastěji jsou poškozovány srdeční chlopně, ledviny, játra.

Vliv na rychlost tvorby zubního kamene má:

Genetická predispozice:

 • Nejčastěji se s tvorbou zubního kamene setkáváme u malých plemen psů (yorkshire terier, pudl, jezevčík, shi-tzu, lhasa apso, čivava)

Anatomie dutiny ústní:

 • vady skusu (předkus, podkus), vady chrupu (nejčastěji u krátkolebých plemen)

Výživa:

 • nedostatek vitaminů, minerálů, nadměrné množství cukrů (pozitivně ovlivňuje růst bakterií), nedostatek bílkovin. Důležité je nejen složení, ale také struktura krmiva.

Celková onemocnění:

 • jako například diabetes melitus (cukrovka) a další onemocnění charakteristická nerovnováhou některých hormonů, onemocnění imunitního systému,...

Odstranění zubního kamene:

Odstranění zubního kamene je vhodné provést co nejdříve, abychom předešli vzniku nevratných změn (popsaných výše). K čištění se používá ultrazvukový přístroj, a proto pacient musí být v hluboké sedaci nebo celkové anestezii. Bez sedace nebo anestezie není možné dokonale odstranit veškerý kámen. V dnešní době jsou velmi šetrná sedativa a anestetika a volí se individuálně, pro každého pacienta podle jeho zdravotního stavu a věku, tak aby se co nejvíce minimalizovala rizika s anestezií spojená.

Prevence

 • S prevencí vzniku zubního kamene je vhodné začít co nejdříve.
 • Důležitá je pravidelná kontrola zubů u veterinárního lékaře. Měla by být prováděna minimálně jednou ročně.
 • U mladých zvířat je nutné zkontrolovat, zda proběhlo správně přezubení. Pokud některé mléčné zuby přetrvávají (nejčastěji špičáky), měly by se odstranit.
 • Od štěněte (kotěte) je vhodné zvykat zvíře na manipulaci v dutině ustní a zejména u predisponovaných plemen na čištění zubů.
 • Na čištění zubů používat enzymatické pasty určené pro zvířata, pokud možno provádět čištění zubů co nejčastěji, to znamená každý den.
 • Krmit plnohodnotnou vyváženou stravou, určenou pro konkrétní věk a plemeno. Některé diety svým složením a strukturou výrazně snižují tvorbu zubního kamene a tím vznik zánětu přilehlých tkání. (Je možné je podávat jako jediné krmivo nebo přidávat do stravy, na kterou je zvíře zvyklé.)
 • Jako doplněk je možné podávat různé tyčinky a plátky určené ke žvýkání. Mohou pomoci v mechanickém čištění zubů a některé s obsahem enzymů rozkládají zubní plak.

ZPĚT

Autor článku: MVDr. Markéta Krejčí, 19. 2. 2009

 

NjA3NT