Lymská borrelioza, vakcinace

ZPĚT

Lymská borrelioza je onemocnění způsobené bakteriií rodu Borrelia. Přenašečem této bakterie jsou krev sající členovci (dvoukřídlý hmyz, blechy, roztoči), nejčastěji klíšťata. Onemocnět může nejen člověk, ale také domácí a hospodářská zvířata, to znamená i pes nebo kočka.

Onemocnění se nejčastěji projevuje postižením pohybového aparátu (kulháním na jednu nebo více končetin, bolestivostí a otoky kloubů), zvýšenou teplotou, celkovou apatií, nechutenstvím, může se objevit i postižení srdce, ledvin, nervového systému nebo kůže.

Průkaz onemocnění se provádí nejčastěji z odebrané krve. Léčba spočívá v dlouhodové aplikaci antibiotik, ale bohužel nemusí vždy pacienta bakterií zbavit. Proto má velký význam prevence.

Prevence onemocnění borreliozou zahrnuje omezení kontaktu s klíšťaty, používání protiparazitárních přípravků (pro jejich maximální účinnost je však nutné přesně se řídit pokyny výrobce), včasné odstranění přisátých klíšťat (pro vlastní bezpečnost používejte mechanické pomůcky a ochranné rukavice).

Nejspolehlivější ochranou psů a koček je však vakcinace. První vakcinace je možná od 12 týdnu věku. Pro vytvoření dostatečně vysoké hladiny protilátek u pacienta je nutná revakcinace v odstupu 2 až 3 týdnů, dále pak pravidelně jednou ročně. Ideální roční období pro první vakcinaci zvířete jsou měsíce leden a únor, tedy doba, kdy je výskyt přenašečů onemocnění nejnižší.

ZPĚT

 

ZmIxNzU