Nemoci uší

ZPĚT

Onemocnění uší jsou jedním z nejčastějších problémů, se kterými přijde majitel zvířete do ordinace.

Některá zvířata jsou k onemocnění vnějšího zvukovodu náchylnější než jiná a to z důvodu výskytu predispozičních faktorů. Mezi ně patří anatomické uspořádání zvukovodu, který je u psů na rozdíl od toho lidského lomený.

Důležitou roli hraje i plemenná presdispozice – plemena s převislými boltci mají vyšší vlhkost ve zvukovodu a v tomto prostředí se dobře daří kvasinkám, při jejichž přemnožení vzniká zánět.

Dalšími predispozičními faktory jsou neodborné nebo nadměrné čištění uší, nebo například růst útvarů ve zvukovodu.

Mezi primární faktory, tedy ty, které přímo vyvolávají zánět vnějšího zvukovodu patří:

Ektoparazité – mezi nejčastější parazity zvukovodu psa a kočky patří Otodectes cynotis, původce ušního svrabu. Na zánět může majitele upozornit fakt, že si zvíře často drbe uši, ve kterých je velké množství černého mazu. Při pečlivém vyšetření zvukovodu může veterinář pomocí otoskopu odhalit i pohybující se parazity. Pro potvrzení přítomnosti parazitů je vhodné provést mikroskopické vyšetření ušního výtěru.

Léčba se skládá ze dvou kroků - každodenní pečlivé čištění uší pomocí speciálních čistících kapek a aplikace spot on přípravku. Pro úplnou eliminaci roztoče je často nutné aplikaci 2-3x zopakovat.

Cizí tělesa – nejčastěji to bývají osiny trav, které vyvolávají většinou postižení pouze jednoho ucha, ale není to pravidlem. Důležité je cizí těleso odstranit, jinak může hrozit riziko ruptury bubínku.

U některých zvířat je zánět ucha projevem jiného onemocnění, jako je např. alergie na krmivo, atopie nebo některá autoimunitní onemocnění.

V procesu rozvoje a hojení zánětu zvukovodu hrají roli i udržovací faktory, které komplikují průběh léčby. Mezi ně zahrnujeme bakterie, které se sice nacházejí běžně i ve zdravém uchu, ale vlivem predispozičních faktorů může dojít k jejich pomnožení a následnému zánětu vnějšího zvukovodu a kvasinky , při jejichž přemnožení vzniká typický hnědý maz.

Dalším běžným problémem, který se vyskytuje na uších je tzv. othematom. Jedná se o krevní výron mezi chrupavku a kůži boltce, jehož příčinou je nejčastěji trauma ušního boltce, ale může to být i zánět zvukovodu.

Terapie spočívá v odsávání sekretu a lokální aplikaci antibiotik a kortikoidů. V některých případech je nutné chirurgické řešení.

Důležitá je také prevence - pravidelnou péčí o uši je možné rychleji odhalit počínající problém, proto je dobré nepodceňovat její význam. Pokud zvíře často trpí záněty zvukovodu, je vhodné uši čistit. Postup je následující : do ucha nakapeme několik kapek čistícího přípravku, promneme ucho u jeho báze a necháme psa zaklepat hlavou. Potom vytřeme pomocí papírového ubrousku maz, který zůstal na vnitřní straně boltce. Nedoporučuje se používat vatové tampónky, protože ty mohou maz naopak ještě zatlačit hlouběji k bubínku.

Pokud máte podezření, že váš pes nebo kočka trpí zánětem ucha, je dobré vyhledat vašeho veterinárního lékaře, který vaše zvíře vyšetří. Pomocí otoskopu zjistí stupeň zarudnutí zvukovodu, množství a charakter mazu, přítomnost cizích těles či parazitů a celistvost bubínku. Pokud je třeba, je možné vzít ze zvukovodu vzorek na mikroskopické vyšetření, který může ukázat příčinu onemocnění (parazité, bakterie, kvasinky).

ZPĚT

Autor článku: MVDr. Petra ŚMIGIEL, 26. 10. 2011

 

Nzg2MDY5